DETESK

DEKORAČNÍ A TECHNICKÉ SKLO

Přejít na navigaci (menu)

Úvodní stránka » Aktuality » SKLENĚNÉ MĚSTEČKO 2021 a DETESK

15.10.2021
SKLENĚNÉ MĚSTEČKO 2021 a DETESK

Obrázek

V letošním roce jsme se rozhodli pojmout železnobrodské oslavy sklářského řemesla velkoryse. Otevřena byla nejen víceúčelová budova společnosti na náměstí, ale také společenské prostory našeho objektu na Poříčí.

Tím ale aktivity Detesku v rámci oslav zdaleka nekončily.

 

V galerii DETESK probíhala výstava sklářských výtvarníků Jana Štohanzla, Jaromíra Rybáka a Petra Hory
s názvem GLASSMATES II.Tradičně se značné pozornosti těšila kvalitními pracemi neustále doplňovaná sbírka umělecké tvorby významných sklářských umělců, umístěná v muzeu DETESK. Mnoho návštěvníků potěšil dárek, zakoupeným v naší prodejně. V letošním roce byla v provozu opět vinotéka, možnost posedět u sklenky kvalitního vína v sousedství galerie a muzea si řada hostů Skleněného městečka nenechala ujít.Také náš objekt na Poříči byl po oba dva dny veřejnosti přístupný. Do jeho společenských prostor jsme umístili výstavu, mapující vývoj společnosti DETESK od jejího založení v r. 1990 do současnosti. Návštěvníci mohli obdivovat mimořádné vitráže autora Svatopluka Kasalého, k dispozici byla prodejna exportních souběhů, standardně sloužící jenom našim velkoobchodním partnerům. Nabídka občerstvení sestávala nejen z řady nápojů, v jejím rámci jsme nabízeli možnost ochutnat také ručně vyráběné originální italské těstoviny, které naše společnost úspěšně dováží.V sobotu odpoledne zde také proběhlo představení keltského hudebního nástroje KARNYX. Na jeho výrobu tentokrát nebylo použito klasických kovových materiálů, byl kompletně vyroben z boritokřemičité skloviny.

DETESK a Letní sklářská dílnaAktivity DETESKU, spojené se Skleněným městečkem, se ale zdaleka neodehrávaly jenom v rámci našich objektů. Nedílnou součástí oslav je už deset roků sklářské sympozium s názvem Letní sklářská dílna. Akci organizuje Městské muzeum spolu se sklářskou školou a od roku 2018 je jeho významným partnerem také společnost DETESK. Ta poskytuje realizační zázemí vždy jednomu z účastníků, letos ho využíval výtvarník Martin J. Pouzar. Výstava prací, v rámci LSD vytvořených, byla zahájena v Městském muzeu tradiční sobotní vernisáží. Další výstava v městské galerii Vlastimila Rady mapovala celou desetiletou historii úspěšného sympozia. 

DETESK a sklářská školaBez DETESKU se neobešlo ani dění ve sklářské škole. Za hojné účasti návštěvníků bylo veřejnosti v sobotu, v 11.00 hod. ve výstavním sále školy předvedeno konečné provedení unikátního keltského hudebního nástroje KARNYX, a to nejen fyzicky, ale zejména akusticky. Na KARNYX, vyrobený z boritokřemičité skloviny
v dílnách DETESKU, přijel zahrát specialista v oblasti hry na dechové nástrojů Ondřej Glogar. Stejně jako v minulých létech se DETESK zúčastnil i školou tradičně pořádaného Sklářského veletrhu.

« Zpět


Web vytvořila společnost DYNWEB  |  Běží na systému TrilobitBěží na CMS Trilobit